Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

PORADNA

V naší poradně naleznete nejčastější dotazy našich pacientů rozdělené do sekcí podle jednotlivých stomatologických disciplín.

Nenašli jste odpověď na problém, který Vás trápí? Využijte kontaktní formulář na konci stránky a napište nám, rádi Vám vše vysvětlíme.

 

Prevence a hygiena

Jak se mám chránit před zubním kazem?

Zubní kaz je bakteriálního původu. Před bakteriemi se nikdy zcela neochráníte a ani svá ústa. Základem ochrany jsou správné návyky a hygiena spolu s dietním režimem, pokud jde o sladkosti a nápoje.

Je mi cítit z úst, mí nejbližší mne na to upozorňují a velice mne to hendikepuje.

Vámi uváděný problém má nejčastější příčinu v zánětu dásní a v onemocnění dalších struktur závěsného aparátu zubů. Významnou roli hraje způsob péče o zuby a dásně, který může být nedostatečný. Správnou péči o zuby je nutné se naučit pod odborným vedením a tím je možné popisované obtíže odstranit.

Prevence a hygiena v nabídce služeb...

 

Bělení zubů

Mám všechny zuby tmavé a jsou na nich hnědé skvrny.

Tmavnutí zubů je přirozený proces podmíněný tím, že se zvětšuje vrstva zuboviny, která podbarvuje sklovinu. Tmavé skvrny povětšinou bývají usazené pigmenty z přijímané potravy, nápojů, případně z kouření. Takové zuby je možné profesionálně očistit, případně šetrně vybělit. Jinou příčinou stavu, který popisujete, mohou být v dětství užívané některé typy antibiotik, které způsobují intenzivní probarvení tvrdých zubních tkání a často i drobné deformace tvaru zubů. Takové zuby je možné bělit pouze v případě, že nejsou citlivé na chlad nebo chemické dráždění. Jinou možností je barevně a tvarově nevyhovující zuby opatřit umělými zevními plochami-fazetami nebo celé zuby překrýt umělým pláštěm-korunkou z keramického materiálu.

Je bělení zubů vhodné pro každého?

Výkon je vždy vhodné konzultovat se zubním lékařem. Dětem, těhotným a kojícím ženám se bělení nedoporučuje.

Je bělení bezpečné?

Podle výsledků dlouholetých klinických studií, indikované bělení nepoškozuje zuby, dásně ani stávající výplně. Při bělení dochází vždy v různé míře k odvodnění skloviny a proto je nutné bělit zuby v souladu s její kvalitou, podle návodu výrobce a pod profesionálním dohledem.

Jak dlouho proces bělení trvá?

Záleží na příčině a stupni zabarvení. Obvykle je efekt patrný již po několika aplikacích gelu. Diskolorace způsobená jídlem či pitím, zmizí za 10 až 12 dní, je-li příčinou medikace nebo nemoc, může se doba nutná k odstranění zabarvení prodloužit. Stupeň zesvětlení zubů nelze předem určit.

Jak dlouho zuby vydrží vybělené?

Obvykle 1 až 2 roky. Dobu výrazně zkracuje strava bohatá na pigmenty (káva, čaj, červené víno), kouření, nedostatečná dentální hygiena, ale i povrchová struktura skloviny. Objeví-li se nové diskolorace, proces bělení je možné opakovat, tentokrát ovšem postačí menší počet aplikací.

Mám konzultovat bělení se svým stomatologem?

Po zubní prohlídce má lékař možnost individuálně doporučit vhodný přípravek a dávkování a monitorováním bělícího procesu. Lékař také eliminuje nebezpečí neindikovaného bělení zubů s kazem, obnaženou zubovinou, či s netěsnícími výplněmi a zabrání tak poškození zubů.

Bělení zubů v nabídce služeb...

 

Záchovná stomatologie

Už dlouho mne pobolívá zub na studené, jakou mám užívat pastu, abych se toho problému zbavila?

Reakci zubu na studené může vyvolat řada příčin: obnažené krčky, kaz a také chronický zánět nervově-cévního svazku v zubu. Zubní pasta takový problém nevyřeší. Je nutné navštívit zubního lékaře.

Záchovná stomatologie v nabídce služeb...

 

Endodoncie

Proč mi chce můj zubní lékař vyndat ze zubu nervy, když mám jenom hluboký kaz a zub nebolí?

Jestliže je zub napadený hlubokým kazem, infekce se z kazivého ložiska dostane do blízkosti dásně, a vznikne zánět. Jestliže se infekce dostane až do samotné dřeně, potom dřeň odumírá. Takovému zubu říkáme mrtvý zub. Bakterie, které osídlily vnitřek zubu, produkují velké množství jedů, jejichž šíření do okolí zubu způsobuje zánět přiléhající kosti. Popsaný proces se může, ale také nemusí projevit bolestí, mnohdy probíhá velmi dlouho. Výsledkem takového chronického zánětu je „rozpuštění“ kosti v okolí hrotu kořene a vznik ložiska s chronickou infekcí, kterému se lidově říká „váček“. Takovému procesu, který může vést až ke ztrátě Vašeho zubu, chce Váš ošetřující lékař preventivním odstraněním nervově-cévního svazku předejít.

Proč mi chce můj zubní lékař na zub, ze kterého vyndal nervy, udělat korunku?

Zub, ze kterého je odstraněn nervově-cévní svazek je oslabený, ztrácí pružnost a nákusem do tuhého sousta by mohlo dojít k jeho rozlomení a ztrátě. Překrytí takového zubu je tedy preventivní výkon a slouží k ochraně zubu.

Mám už řadu let zub bez nervu , teď na něj potřebuji upevnit můstek a můj zubní lékař chce zase pronikat do kanálků a zub znovu léčit?

Váš lékař postupuje zcela správně. Zub má nejspíše z dnešního pohledu nedostatečně zaplněné kořenové kanálky. Byly doby, kdy nebyly dostupné potřebné nástroje a techniky k jejich zprůchodnění a tedy ani k zaplnění. Má-li lékař nést odpovědnost za práci, kterou plánujete, je nezbytné, aby zuby, které ji ponesou vykazovaly dlouholetou životnost a byly podle dnešních parametrů řádně připraveny pro protetické ošetření.

Endodoncie v nabídce služeb...

 

Parodontologie

Už dlouho mi krvácejí dásně. Jaká ústní voda mi od něj pomůže?

Krvácení z dásní je varovným příznakem závažného onemocnění závěsného aparátu zubů. V takovém případě je nutné vyhledat péči svého ošetřujícího zubního lékaře.

Parodontologie v nabídce služeb...

 

Protetika

Dlouho jsem se bál zubního ošetření a teď mi některé zuby chybí, ostatní jsou probarvené a nevypadají dobře. Je dobré si je nechat všechny vytrhat?

Pokud nechcete změnit způsob péče o své zuby, potom nebudete mít jinou volbu. Ovšem používání celkové zubní náhrady přináší celou řadu problémů a v žádném případě neplatí, že se ztrátou zubů problémy mizí. Zuby, které jsme dostali do vínku jsou nenahraditelné a i několik zachráněných kořenů dokáže podepřít a zajistit velmi dobré držení zubní náhrady. Pokud máte dostatek zubů v předním úseku, není obtížné změnit jejich barvu, tvar a někdy i jejich postavení.

Protetika v nabídce služeb...

 

Chirurgie

Mám neprořezané zuby moudrosti a můj lékař mi je chce vytrhnout. Nemám s nimi obtíže.

Váš ošetřující si jistě práci nevymýšlí, ale na základě polohy zubů moudrosti v kosti, to je zřejmé z rentgenového snímku, usoudil, že zuby Vám mohou v nejméně vhodnou dobu (dovolená, oslavy, svátky) přinést řadu obtíží a těch Vás chce vyvarovat. Kdo jednou poznal zánět od zubu moudrosti, ten se snaží v co nejkratší době o odstranění zubu zbylého.

Chirurgie v nabídce služeb...

 

Zubní implantáty

Mám už několik dolních celkových protéz a žádná mi nedrží. Ani používání lepidla nepomáhá.

Máte s největší pravděpodobností odbouraný kostní výběžek, na kterém by protéza mohla spočívat a to přináší Vaše obtíže. Navíc lepidla, která používáte dlouhodobě, celý proces odbourávání falešným přidržováním protézy ještě urychlují. Pokud tomu nebrání Váš celkový zdravotní stav, nabízí se pomoc prostřednictvím minimálně dvou implantátů, které Vám zajistí velmi slušné držení snímatelné náhrady.

Chci si nechat vytahat zbylé zuby a nahradit je implantáty. Jak se zbavím zubů, nebudu už muset otrocky čistit zuby složitými technikami, které jsou časově náročné. Můj lékař mi to rozmlouvá.

Váš lékař dělá dobře. Jistě Vám sdělil, že implantáty jsou na udržování správné hygieny ještě náročnější než vlastní zuby.

Zubní implantáty v nabídce služeb...

 

Ortodoncie

Můj zubní lékař mi chce nechat nasadit rovnátka a já potřebuji pouze můstek. Na rovnátka jsem už starý.

Pro léčbu rovnátky nejsou věková omezení. Pravděpodobně Vám dlouho chybí zuby, které chcete můstkem doplnit a zuby v okolí mezery se sklonily nebo zuby protilehlé mezeře vystupují z čelistní kosti.

Je mi 45 let a celý život mne trápí, že mám přední zuby překřížené. Co s tím?

Veliké zubní korunky a malá čelist vedou ke stěsnání zubů. To výrazně zhoršuje hygienu a takové stavy často vyústí v zánět kosti v okolí zubů, v odbourávání vláken která zuby v kosti upevňují, až nakonec dojde k jejich ztrátě vyvikláním.

Ortodoncie v nabídce služeb...

 

Dětská stomatologie

Dětské zuby se vždycky zkazí, proč by se dítě mělo trápit jejich opravováním?

Mléčné zuby s kazy jsou zdrojem infekce pro ústní dutinu. Takové zuby je nutné opravit nebo, pokud opravení není možné, vytrhnout, aby nemohlo dojít k poškození zubů stálých nebo jiným komplikacím.

Jak a čím čistit?

Čímkoli, čím odstraníme bílý povlak. U nejmenších kojenců postačí stírání všech plošek (nezapomínejme na podjazykové plošky), např. mulem, ale může to být i malý extraměkký zubní kartáček, u větších dětí malým zubním extraměkkým kartáčkem. U kojenců a menších batolat bez zubní pasty, u větších pak s pastou, která by ovšem měla odpovídat věku (pro rozdílný obsah fluoridů musíme vzít v úvahu, že malé dítě většinu zubní pasty na kartáčku prostě sní). Množství použité zubní pasty je přibližně velikosti čočky kartáček sice můžeme dítěti půjčit do ruky, ale jen v rámci rituálu čištění zubů - není to hračka. Batole si už bude docela ochotně čistit zuby samo, bude-li při tom pozorovat svůj dospělý vzor. ALE POZOR! Málokteré osmileté dítě si samo dokáže efektivně a kvalitně čistit zuby! Proto je nutné dítěti dlouhodobě pomáhat a zuby dočišťovat. Alespoň občasná kontrola účinnosti ústní hygieny prospěje i kdejakému skorodospělákovi.

Dětská stomatologie v nabídce služeb...

Potřebujete více informací?

Zanechte nám kontakt, ozveme se Vám a vše vysvětlíme

Vaše jméno
Váš e-mail
Vaše otázka
Kód z obrázku: Security Image

J & B medic © 2009 - 2017
ÚvodO násSlužbyPoradnaGalerieKontaktyMapa webu